מה זה אוהד
יש לי כמה חברים שלא ממש מבינים את האובססיה של להיות אוהד (במקרה שלי אוהדת) של קבוצת כדורסל. אני רוצה להקדיש את הטור הזה להם ולנסות להסביר.
קודם כל, מדובר אכן באובססיה. לפי "ויקימילון": "מחשבה החוזרת על עצמה ללא שליטה ולעיתים גורמת לביצוע פעולות בכפייתיות". תודו, גם אתם חושבים על הקבוצה באופן בלתי נשלט וזה גורם לכם לעשות דברים שלא הייתם עושים במצבים נורמליים, כמו לקנות יותר מדי חולצות אדומות, להימנע מלהכניס כל דבר צהוב הביתה (לי יש חריג אחד: סמרטוטים) וכמובן לנסוע בטוסטוס למשחק בראשל"צ (למרות שלפי המשחק האחרון אנחנו ממש מעטים).
האובססיה מתגברת בעיקר בימי ראשון, לפני ובזמן משחקים ומגיעה לשיא בסביבות מאי, בעונת הפיינל-פור (איזה כיף להיות בנוקיה, נוקיה נוקיה נוקיה נוקיה... חמסה חמסה חמסה).
מחלת נפש נוספת שמאפיינת אוהדים היא מאניה-דיפרסיה: כשהקבוצה מנצחת אנחנו בהיי, חושבים שאפשר לעשות הכל, שאפשר לנצח כל קבוצה שאפשר אפילו לקחת אליפות! כשהקבוצה מפסידה, אנחנו בדיכאון, עדיף להתרחק מאיתנו ובטח שזה לא הזמן לטראש-טוק.
גם במהלך המשחק עצמו יש עליות וירידות במצב רוח. הן, אגב, לא תמיד קשורות למה שקורה על המגרש, לפעמים הקהל שסביבנו יכול לגרום לנו לרגעי אושר קטנים, למרות שהמצב במגרש לא ממש לטובתנו. קבוצת אוהדים מגובשת, עם שירים ייחודיים והווי מביאה איתה תחושת ביחד שקשה להשיג בעולמנו הדיגיטלי - על זה אנחנו עוד צריכים לעבוד, בעיקר על הכמות כי ממה שראיתי האיכות (גם של השירים, גם של ההווי וגם של מעט האוהדים) היא בכלל לא רעה.
שאלו אותי איך בחרתי את הקבוצה. ברור שמי ששאל לא מבין כלום, קבוצה לא בוחרים! או שנולדים אליה או שמתאהבים בה ואי אפשר להסביר למה דווקא הקבוצה הזאת ולא אחרת. אפשר, בדיעבד, להסתכל על העובדות באופן רציונלי ולראות שאוהדי הקבוצה דומים לי, שיש קרבה גיאוגרפית, שהקבוצה סימפטית, צנועה, צעירה, ישראלית, קבוצתית ועוד, אבל כל זה לא מסביר למה התאהבתי בקבוצה. הרי הרבה יותר קל לאהוד קבוצה שמנצחת 95% מהמשחקים, שרוב הסביבה "אוהדת" אותה, לפחות בימי חמישי, ללכת עם הזרם. אנחנו לא שם, לא הלכנו עם העדר ואנחנו גאים בזה (לפחות אני).
עד כאן ניסיוני (הכושל) להעביר לצידנו את עוכרי הספורט ומכאן – מילה על אירועי השבוע:
במשחק בראשל"צ הראו השחקנים שכישרון זה דבר חשוב, אבל לב חשוב יותר. הקבוצה ניצחה בזכות מלחמה על כל כדור ובסיום המשחק נראה לוח העבירות כמו חנוכיה (למרות שעוד לא חנוכה). תרומה נאה של כל השחקנים ששיחקו והשתלבות מצוינת של תומאס, הרכז החדש.
יבזורי נפצע במהלך המשחק וזה נראה ממש כואב. החלמה מהירה ובריאות לו ולכל השחקנים.
יאללה ביי.
כתבות נוספות:
סבלנות רבותיי, סבלנות
עשור של אדום עולה