מאחורי הסל – הרהורים לקראת פתיחת העונה
שלום קוראים יקרים. השנה אשתדל ללוות אתכם בטורים שבועיים לפי בקשתו של עמי כברי חברי, מורי ורבי מימי רדיו קול-רגע ושל הנהלת האתר.
לקראת פתיחת העונה ביום ראשון במסגרת גביע הליגה התעכבתי לכתוב מה היה לנו מאז ה-10.5 שייזכר לעולם, ועד ה-10.10.
 
 
האלופה הצליחה לשמור על מעט משמריה כאשר הצביון הישראלי ברובו נשאר והתחזק מעט עם חזרתו של עידו 'קיר בטון' קוז'יקרו שעדיין רעב, וגור פורת שהגיע אחרי עונה אישית טובה מאד בעפולה. ירון אוחיון ועמית גל שוב נסעו "להמר" בלאס וגאס והצליחו ככל הנראה לפגוע בהבאתו של טיילר וילקירסון שכבר נבחן בסן אנטוניו. וורן קרטר מזכיר בחזות פניו את אווג'ובי, אבל ככל הנראה שומר טוב ממנו. הציפיות מרודני גרין הולכות ומתחילות לקבל הצדקה, ומקלינטון שנראה כמו הכלאה בין פארגו לסוואן הוא גם בחירה טובה. לליונס נגיע בהמשך.
  מה עשינו בקיץ האחרון
אחרי כמעט שנה + בגן נר יהיו השנה שני יציעים והאלופה ככל הנראה תשחק לראשונה בגלבוע גם במסגרת האירופית הדי מתאימה לה, היורו-קאפ.
ועוד דבר – אחרי הצלחת קבוצת הנוער אשתקד בליגה הלאומית יהיה סוף סוף בסגל בוגר אחד של מחלקת הנוער של גלבוע, זיו בן צבי כאשר הפרוייקט הבא הוא כבר עוז בלייזר ששיחק בנבחרת הנוער. שחקני הגליל העליון שזכו באליפות המדינה לנוער, יראו בינתיים את הפארקט בכפר בלום במשחקי ליגה א' צפון.
שני הזוכים הגדולים באליפות – הקפטן אבישי גורדון וגוני יזרעאלי כמעט ולא נגעו בכדור במהלך הקיץ. גורדון חתם על חוזהו באיחור והצטרף ממש לפני המשחק הרשמי הראשון העונה מול ורסאץ'. יזרעאלי ייאלץ השנה יותר לשבת מאשר לעמוד או לרוץ וייעדר כשלושה חודשים. בקבוצה החליטו שלא להביא לו מחליף ישראלי, ולפי דבריו של ליובין מי שייכנס לנעלים הגדולות מאד של יזרעאלי במסגרת 'החוק הרוסי' יהיה בן צבי.
חשוב להתעכב על סיפור מעניין שחזר על עצמו גם השנה: דגן 'דוגי' יבזורי, כמו כל קיבוצניק מצוי, ובמיוחד כזה שבא ממשמר העמק, החליט ללכת אחרי ה'כסף הגדול' בחולון, אולם אחרי תקופה קצרה בא הבלגאן חגג באולם הפחים, כיתת רגליו בחזרה הביתה. מזכיר משהו? אותו סיפור, בקיץ שעבר, רק שהדמות הייתה אחרת – חברו הטוב של דוגי – גוני יזרעאלי. כנראה שאין כמו בבית ו'לא כל הנוצץ זהב'.
מה הולך להיות
אם יש משהו שמלווה את גלבוע/גליל כבר שנתיים זו העובדה שהיא מצליחה ב'חוק הרוסי'. גם השנה גלבוע/גליל הבינה את התחזקותה של הליגה, ולמרות שנפרדה מהרבה עוגנים – הן על הקווים והן בגזרת הזרים, מבחינת 'החוק הרוסי' היא מסודרת. בניגוד לשנתיים האחרונות, מקל קיבל השנה צרור מפתחות גדול ויצטרך לשמור על האיזון בהתקפה מול סגנון המשחק ה'אקדוחני' של גרין ומקלינטון. גורדון שיחזור, קוז'יקרו הלוחם, יבזורי ופורת שכבר הוכיח שהוא קלף חשוב מהספסל, לא יהיו קוטלי קנים בכל מה שקשור במאבקי הצמרת וגם השנה יסתכלו ל'צהובים' ולחבורה של קטש עמוק בעיניים.
 
מאחר ומשחקי האימון נועדו רק להרצה המבחן האמיתי של גלבוע/גליל מתחיל השבוע בגביע הליגה. ממה שראינו בנוקיה מול ורסאץ', וגם מול הפועל ירושלים בטורניר 'אוסישקין', בסך הכל גזרת הזרים די מאוזנת. ווילקירסון מרשים מאד, קרטר חזק מאד ובורג חשוב בהגנה, וגרין ומקלינטון חושבים בעיקר על הטבעת.
איש המפתח
אין ספק שצרור מפתחות גדול מוחזק בידיו של גל מקל שאחרי הניפוי האחרון מהנבחרת היה לו זמן לשפר עוד אלמנטים במשחקו. על פניו נראה כי אחרי שנתיים מקל התבגר. יש שיפור גדול מאד בקבלת ההחלטות שלו – הוא משחרר יותר את הכדור, מוסר יותר ואפילו שיפר את משחק ההגנה. אבל מעל מקל יש אדם שיצטרך גם להחליט האם המפתחות הם המתאימים. ליאור ליובין נכנס לשנה הכי מאתגרת בחייו וכאחד כזה שהיה לו חלק גדול במניות האליפות כראש אגף התכנון באלופה, ליובין יודע שהוא יצטרך להוכיח ש'הצל המרחף' של קטש לא מפחיד אותו ולא גדול מדי בשבילו(עד כה עומד במשימה).
ליובין יצטרך להביא את הכריזמה שלו את הרוגע שלו מהתחביב העיקרי שלו – גלישת הגלים למגרש. להיות כריזמטי ואנרגטי מול שחקניו, ורגוע מול השופטים שלא בדיוק יכבדו אותו כמו שאר המאמנים בליגה, גם בגלל הניסיון וגם בגלל שלא יודעים עדיין איך לקרוא אותו.
התקווה הלבנה
אחרי שגוני יזרעאלי ואחריו גם דגן יבזורי כבר נבחרו לתגליות העונה ואפילו זכו ללבוש את המדים הכחולים-לבנים, בטח חשבתם שנדבר על אנטון קזרנובסקי. אז זהו שלא. קזרנובסקי כבר היה במכבי ואם שם לא ידעו איך לאכול ולטפח אותו, אז אנחנו בטח לא נלמד אותם. שילמדו מהגרמנים..
באלופה סוף סוף הבינו שבלי תוצרת בית ממחלקת הנוער זה לא יילך, ואחרי שהצליחו בשנה האחרונה להביא שני שחקנים לסגל המורחב של נבחרת הנוער, אחד מהם למרות שלא היה בתוכניות של פרנקו לאליפות אירופה ועוד חשב ללכת לקרבי, יהיה לפחות עד חודש מארס בתוכניות של ליובין וברק פלג. זיו בן צבי, הקיבוצניק החמישי בסגל והצעיר מכולם, בוגר מחלקת הנוער של גלבוע/מעיינות כבר הוכיח בליגה לנוער כמה כישרון יש בו. גם במעט הפירורים שייתנו לו השנה, בן צבי יוכיח שעדיף להיות על הפרקט מאשר לרוץ בקסבות של איו"ש.