הפועל בית אלפא חזרה לרגע לככב על הפרקט


הקבוצה המיתולוגית שזרעה את זרעי האהבה והתשוקה לכדור הכתום והסלים בעמק, עלתה בהפסקה בין הרבע הראשון לשני לטקס הוקרה והערכה מידי בעלי הקבוצה חיים אוחיון ונציג המועצה יאיר לובסקי ראש מנהל החינוך במהלך משחק הבית נגד הפועל התל אביב שהתפתח לקראת הסיום לדרמה בפני עצמה הן במגרש ומחוצה לו.

לא רק חיבור להתיישבות העובדת: נמשכת המסורת היחודית שמתקיימת במסגרת הקבוצה בגלבוע, ששמה דגש על החיבור לקהילה- הוקרה של ותיקי העמק במהלך משחקי הבית של הקבוצה, והפעם עלתה לפרקט אמנם על לבוש אזרחי, וותיקי קבוצת הכדורסל הפועל בית אלפא המיתולוגית ששיחקה אז בליגה הלאומית(ליגת העל היום) ועוררה התרגשות גדולה מצד קהל הצופים הגדול(1800) שבאו למשחק נגד הפועל תל אביב בו ניצחה גלבוע/גליל בתוצאה 86:85.
חיים אוחיון  בעלי גלבוע/גליל ויאיר ילובסקי נציג מוא"ז הגלבוע והעניקו תשורות לשחקני העבר שלא הסתירו את התרגשותם לנוכח המחווה המרגשת והערכית מצד המועדון של החקלאים האדומים.

קצת היסטוריה על הקבוצה המיתולוגית מבית אלפא: הקבוצה שיחקה בסוף עונת 1956/7 אחרי שסיימה שנייה בטורניר מבחן. שנה אח"כ, בעונת 1957/8 סיימה הקבוצה במקום ה-12 והאחרון וירדה לליגה ב' עם 5 ניצחונות ו-12 הפסדים. השחקנים הבולטים בעונה זו היו האחים אורי ודן שקלרץ (סער), רני לב שלמה פלדנר ז"ל, וחגי הלפרין ז"ל.
לאחר חזרתה לליגה הבכירה בתום עונת 1962/3. שיחקה הקבוצה 7 עונות רצופות בליגה הלאומית וברובן ניצלה מירידה במחזורים האחרונים.


נבחרת בית אלפא המיתולוגית על הפרקט בגן נר

בעונת 1965/6 שרדה בית אלפא בניצחון דרמטי במחזור האחרון על מכבי קריית מוצקין עם סל ניצחון של משה הכהן, אחרי שהשופטים ביטלו נקודה לקריית מוצקין בשריקה נדירה להפרה של 5 שניות בקליעת עונשין. בעונת 1966/7 עבר כוכב הקבוצה משה הכהן לשחק עונה אחת בהפועל ת"א, ואת מקומו תפס צעיר בן 17, אבינועם סלע, שיחד עם שחקני הקבוצה הוותיקים הצליח להשאיר את הקבוצה בליגה. הייתה זו עונה טראגית במהלכה איבדה הקבוצה שניים משחקניה- דניאל צפוני ז"ל ואלישע שילוני ז"ל, במהלך מלחמת ששת הימים.
עונת 1967/8 הייתה עונת השיא של הקבוצה כאשר היא סיימה במקום השביעי. השחקנים המובילים בקבוצה הזו היו: משה הכהן, יורם כהן, בועז רוזנברג, חגי הלפרין, רנתי שרייבמן ושלושת האחים לב, רני לב מבית אלפא, ומקיבוץ גבע: עוזי ז"ל, דני ואהרן. מאמן הקבוצה בעונה זו היה כוכב הפועל ת"א לשעבר, חיים חזן ז"ל. בעונת 1968/9 סיימה הקבוצה במקום השמיני, ובתום עונת 1969/70 ירדה באופן דרמטי במחזור האחרון בשל הפרש סלים, למרות שניצחה במחזור האחרון את הפועל י-ם, בבית העם בקיבוץ בית אלפא.
לאחר עונה זו התאחדה בית אלפא עם הפועל ניר-דוד, והקבוצה המאוחדת שיחקה עוד 4 עונות בליגה הבכירה עד שוויתרה על מקומה להפועל עפולה מאחר שחברי הקיבוצים התנגדו להחתמת שחקנים מתאזרחים בקבוצה.
שחקנים נוספים ששיחקו בקבוצה בעונותיה בליגה הלאומית (כולם חברי בית אלפא): אמציה שבת, עודד סולז', אודי סלע, איציק כהן, מיכה הדס, ישראל פרנס, ישעיהו פנחסי, ורמי לימון, וכן- דני ארד (עין חרוד), ואמנון איתן (חמדיה).


לידיי חוצב דרכו אל סל התל אביבים

כאמור במשחק עצמו ניצחה גלבוע/גליל את הפועל תל אביב לאחר דרמה גדולה במגרש שהתפתחה גם למיני דרמה מלבד המשחק לאחר שאוהדי ת"א מיאנו לקבל את הפסד קבוצתם וזרקו כוסות ומצית על הספסל של החקלאים האדומים, ובעיקר על מנכ"ל הקבוצה ארצי פרטי.(יש אומרים שזה האירוע קרה בעקבות דרישתו להעלות את תופי האוהדים ביציע אוהדי תל אביב לספסלים האחוריים- דבר המתבקש מחוקת המנהלת).


אוהד צוהל בסיום המשחק